Az előző cikk az ablakok nyitás szerinti típusait és az ablaküveg típusokat tekintette át. A nyílászáró kiválasztása során fontos szempont a beépítendő ablak keretének és a toknak az anyaga is. Az egyes alapanyagok eltérő hő- és hangszigetelési értékekkel rendelkezhetnek, különböző az áruk és befolyásolhatják lakásunk hangulatát is.
Fa ablak
A természetes szépségű vagy pácolt, lakkozott, festett ablakkeretek utánozhatatlan hangulatot varázsolnak lakásába. Minőségüket elsősorban a felhasznált fafajta határozza meg. A fenyő olcsóbb, a keményfa keretek viszont tartósabbak. Egy jó minőségű fa nyílászáró hosszú élettartamú, hő- és hangszigetelő képessége kiváló.Az ablakok általában réteg ragasztott alapanyagból készülnek. A környezeti hatásoktól felületkezeléssel védik a fát.
Műanyag ablakok
A műanyag keretek alaktartását belső acélváz biztosítja. A minél tökéletesebb hőszigetelés érdekében a gyártók több kamrás változatokat fejlesztettek ki. A 3 légkamrás változat olcsóbb, viszont kisebb a beépítési mélysége, emiatt kevésbé stabil. Az 5 légkamrás profil beépítési mélysége nagyobb, stabilabb, hő- és hangszigetelő képessége sokkal jobb. A 7 kamrás változatot kevésbé keresik, bár hőszigetelése kiváló. Ekkor már a beépített ablaküveg a meghatározóbb a hőveszteség szempontjából.
Előnye ezeknek a kereteknek, hogy nem igényelnek különösebb karbantartást, elég lemosni őket. Színtartóak, nem kell festeni őket.
Alumínium ablakok
Hőhídmentes aluprofilokból állítják elő őket. Tartósak, általában nem szorulnak később javításra. Bár már a 60-as évek óta kaphatók, még nem eléggé elterjedtek a lakosság körében. Régebben problémát okozott alacsony hőszigetelő képességük. Az eltelt évtizedek alatt sokat változott szerkezetük. Könnyebbé váltak, üvegezésük pedig tökéletesedett. A legkorszerűbb alumínium ablakok hőhídmentesek, hőszigetelésük megfelel az elvárásoknak.
Acél ablakok
Léteznek hőhídmentes és hőhidas kivitelben is. Utóbbiak azonos hőmérsékletű terek elválasztására javasoltak. Az acél profilokat is leginkább középületekben, ipari üzemekben használják fel. Igen tartósak, nagy teherbírásúak, de a korrózió veszélye miatt igen fontos a megfelelő felületkezelés.